Please access the 2017-2018 USC Program Schedule here.

Competitive Team

2016-2017 RESULTS

Scarboro Skate

  • Star 4 u10 Ladies Group 2 – Zoë Bek– 1st Place
  • Star 4 u13 Group 6 – Mia Bek – 3rd Place
  • Star 5 U13 Group 8 – Kayleigh Cheung – 3rd Place
  • Star 8 Group 3 – Vasiliki Kiriakou– 5th Place

FUN

Congratulations to our Star 2 and  3 skaters for their great achievements receiving a bronze, silver, or gold assessment in the Star 1-3 categories!

Star 2: Tiffany Lo

Star 3: Charlotte Panto
  • Star 4  Group 2 – Elaine Chen – 1st Place
  • Star 4 Group 4 – Nia Cantos – 2nd Place
  • Star 5 Elements Men Group 1 – Clinton Luk – 1st Place
  • Star 5 Elements Ladies Group 1 – Kayleigh Cheung – 1st Place, Carolyn Zhu – 2nd Place, Mia Bek – 6th Place, Michelle Kwan – 6th Place, Natalie Lo – 9th Place

March Mania

Congratulations to all of our Star 2 and  3 skaters for their great achievements receiving a bronze, silver, or gold assessment in the Star 1-3 categories!

Sara Abuani, Kyle Cheung, Jaime Keehl, Miranda So, Grace Su, Emma Chan, Megan Keehl, Audrey Gyorody, Kayla Babin, Celina Guo, Tiffany Lo, Hillary Man, Breanna Wang, Rebecca Pang, Raeanne Ly, Nicole Wu, Kate McCulloch, Tiffany Huang,  Nia Cantos, Waverly Chan,  Amani Khan, Katelyn Miners, Kirsten Cheung, Sarah Peng,  Andy Wang, Valerie Ho, Megan Nitert, Cynthia Wang, Katherine Trim

  • Star 4 u10 Group 2 – Zoë Bek– 5th Place
  • Star 4 u13 Group 4 – Michelle Kwan – 4th Place, Vanessa Pan – 5th Place
  • Star 4 u13 Group 6 – Natalie Lo – 1st Place, Mia Bek – 3rd Place
  • Star 4 O13 Group 1 – Jasmine Liu – 4th Place
  • Star 5 U13 Group 7 – Kayleigh Cheung – 3rd Place
  • Star 5 O13 Group 2 – Jocelyn Liu – 5th Place
  • Star 6 O13 Men – Jacob Chen – 2nd Place

Winter Skates

  • Star 5 U13 Group 2 – Kayleigh Cheung – 4th Place
  • Star 8 – Vasiliki Kiriakou– 6th Place
  • Pre-Novice – Carling Strassguertl – Short – 6th place, Free – 1st Place

Winter Glitters

Congratulations to all of our Star 2 and  3 skaters for their great achievements receiving a bronze, silver, or gold assessment in the Star 1-3 categories!

Star 2: Sara Abuani, Kyle Cheung, Jaime Keehl, Megan Keehl, Audrey Gyorody, Lucia Huang, Tiffany Lo, Sabrina Luxmore, Hillary Man, Breanna Wang

Star 3: Safiya Abuani, Nia Cantos, Waverly Chan, Kirsten Cheung, Ashley Dussault, Lauren Gyrody, Amani Khan, Katelyn Miners, Megan Nitert, Avery Pang, Charlotte Panto, Sydney Tran, Katherine Trim, Emma Wang
  • Star 4 u10 Group 2 – Zoe Bek– 2nd Place
  • Star 4 u13 Men – Clinton Luk – 1st Place
  • Star 4 u13 Group 1 – Elaine Chen – 1st Place, Alexis Dimitropoulos – 2nd Place
  • Star 4 u13 Group 2 – Angela Yang – 2nd Place, Michelle Kwan – 3rd Place, Kate Griffin – 4th Place
  • Star 4 u13 Group 3 – Mia Bek – 3rd Place, Natalie Lo – 4th Place, Kate Meehan – 6th Place
  • Star 5 U13 Group 2 – Kayleigh Cheung – 1st Place, Carolyn Zhu – 3rd Place
  • Star 8 Group 1 – Vasiliki Kiriakou– 4th Place

KIS 2016

Congratulations to all of our Star 1 to 3 skaters for their great achievements receiving a bronze, silver, or gold assessment in the Star 1-3 categories!

  • Star 4 u13 Group 1 – Elaine Chen– 3rd Place
  • Star 4 u13 Group 4 – Michelle Kwan– 1st Place, Alexis Dimitropoulos – 2nd Place, Caitlyn Shim – 5th Place
  • Star 4 u13 Group 5 – Carolyn Zhu– 3rd Place, Angela Yang – 7th Place
  • Star 4 u13 Group 6 – Kate Griffin– 3rd Place
  • Star 4 u13 Group 7 – Natalie Lo– 1st Place
  • Star 4 u13 Boys  – Clinton Luk – 3rd Place
  • Star 5 U13 Group 7 – Kayleigh Cheung – 1st Place
  • Star 8 Group 1 – Vasiliki Kiriakou– 4th Place
  • Gold Group 3 – Jocelyn Wong 1st Place

2016 Skate Canada Central Ontario Sectionals

  • Pre Novice – Carling Strassguertl – Short Program – 65th, Free Program – 54th
  • Novice – Riley Strassguertl – Short Program –  29th, Free Program – 31st

Summer Skate – 2016

  • Pre-Novice – Carline Strassguertl – Short Program – 8th Place, Free Program – 9th  Place

Octoberfest 2016

  • Pre-Novice – Carling Strassguertl – Short Program – 13th place, Free Program – 9th place
  • Novice – Riley Strassguertl – Short Program – 11th place, Free Program – 12th place

Grand Prix Winners – 2015-2016

  • Junior Grand Prix Girls – 1st – Kayleigh Cheung, 2nd Carolyn Zhu, 3rd – Renee Savas
  • Junior Grand Prix Boys – 1st – Jacob Chen, 2nd – Clinton Luk
  • Senior Grand Prix Girls – 1st – Jocelyn Wong, 2nd – Vasiliki Kiriakou
  • Special mention goes to Jerry Chen
  • Competitive Grand Prix – 1st – Carling Strassguertl, 2nd – Riley Strassguertl

Crosby Memorial Arena
210 Main Street
Unionville, ON L3R 2G9

View map

Monday: 4pm – 8:30pm

Tuesday: 4pm – 8:30pm

Wednesday: 4pm – 8:30pm

Thursday: 4pm – 8:30pm

Friday: 4pm – 8:30pm

Saturday: 11am – 3:30pm

Sunday: Closed

Web design & development by nvision